Hitta russinen i kakan när bloggen serverar veckans Popfavoriter. Några av våra favoriter från veckan som gått, så att du kan fylla upp den spellista med lite nytt och bra.
Hoppas du hittar något att tycka om bland favoriterna.

Patreoninskick

Febern – Byta kanal

Johan: Den pulserande och synthiga produktionen här fick låten att kännas som en poppig käftsmäll. Underbar retropop som tar duon Febern till en ny nivå i min bok efter att ha gått fån klarhet till klarhet med sin musik.

Griff – Last night’s mascara

Sebastian: Stjärnskottet Griff har somnat med gårdagens mascara och vaknat upp med rödsprängda ögon i en emotionell dimma. Efter att ha släppt sitt debutalbum Vertigo i somras är hon redan tillbaka med singeln Last night’s mascara där hon omfamnar kärlekens allra djupaste desperation till toner av pulserande pop. Galet bra! 

Arvid Lizell + Innocent – Try your best

Johan: Drömliknande och snyggt blir det när Arvid Lizell och Innocent samarbetar på singeln Try your best. Jag älskar hur syntharna och känslan i låten får den att dofta Twin Peaks. Tillsammans med den vemodiga atmosfären och stämmorna var detta den där fina filmiska låten som håller en extra varm under hösten.

Maja Amcoff – Vänta!

Sebastian: Hjärtat slår i 200 bpm! Så sjunger Maja Amcoff i singeln Vänta! Och visst driver det på i ett jäkla tempo. Till riviga elgitarrer och en glittrande melodi tar hon med oss på en popresa som till och med får den mest svårdansade att röra på höfterna. En rakt igenom stark musikalisk uppvisning som lämnar en med ett leende på läpparna. 

Pet Shop Boys – All the young dudes (Richard X edit)

Johan: Pet Shop Boys har ju haft några av sina största framgångar med covers. Always on my mind är ett bra exempel, Go West ett annat. Nu ger dig sig på Mott the Hoople och den David Bowie-skrivna All the young dudes. När Richard X remixar låten blir det precis så elektroniskt poppigt som jag älskar att höra duon.

Elsa Sjöberg – Vad som helst

Sebastian: Med fjäderlätta körer och luftiga gitarrer presenterar Elsa Sjöberg sig på popscenen. Låten Vad som helst bjuder på stark melodi och klistriga refränger, allt som behövs för att skapa en potentiell hit och lysande debut. Helt klart en artist att hålla ögonen på framöver. 

Ellen Benediktson – Catch me

Johan: Med Maniac och nu Catch me har Ellen hamnar så jävla rätt. Det är retrodoftande Kylie-pop som känns så otroligt rätt för sångerskan. Nya singeln är pulserande pop som kommer sätta eld på dansgolvet och spellistorna, det vill jag lova. Det är en låt som dryper av attityd och levererar välproducerad pop som både tar för dig och känns hitig. Inte konstigt att det blev så bra när Ellen jobbat med starka namn som Linnea Deb, Dino Medanhodzic, Andreas Lindbergh och Maja Ivarsson.

För att inte missa några inlägg i bloggen kan du spara ner Popmuzik som en app i din mobil. Bara klicka på delningsknappen i din webbläsare och välj ”Lägg till på hemskärmen”. Via appen kan du lätt komma åt bloggen samt att du även kan aktivera notiser. På det viset kommer du alltid att ha ny musikinspiration nära till hands.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Patreoninskick
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik