Kanadensaren Alex Sampson från årets upplaga av America’s Got Talent skapar stämning denna jul med den emotionella singeln Lost in New York. Med fin känsla av bjällerklang och sångarens uttrycksfulla röst blir det den där mysiga jullåten där han sjunger om att försvinna tillsammans med den där speciella personen för att fira jul. Härligt romantiskt och samtidigt fin julstämning.

Dela bloggen

Om singeln och själva titeln berättar Alex:

Home Alone 2: Lost In New York är en av mina favoritfilmer och jag ser den med min familj varje jul. Jag har alltid drömt om att vara i New York City på semestern med mina nära och kära. Lost in New York är en rolig lek på en av mina favoritfilmer och jag vill få julstämningen att hålla hela året.”

Pianot och sången får en fin dimension i Atmos-mixen här. Det är väldigt mysigt att höra gitarren och bjällerklangen ha tydliga platser i mixen och låten blir absolut mer dynamiskt i ljudbilden här. Så en fin jullåt blir liksom extra fin om du lyssnar i dina hörlurar med Dolby Atmos.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011