Då var vi inne i November. Sakta men säkert går musikåret 2024 mot sitt slut och det är nu bara två månader kvar innan vi är i 2025.
Men för att sammanfatta i alla falla veckan som gått kan du här läsa om veckans popfavoriter. Låtar som vi tycker du absolut inte bör missa och som borde finna en plats i din spellista. Hoppas att du hittar några nya favoriter bland veckans tips.

Apple Music

Joakim Berg + Maria Jane Smith – Hösten

Johan: Efter sommaren kommer hösten. Joakim Berg och Maria Jane Smith ger oss än en gång en magisk låt ihop. Allt är vackert och filmiskt. Texten ger mig rysningar om den där personen som var en på miljonen. Just textraden ”Du genomskåda religionen och sa här finns inga svar” fastnade extra hårt. Men också känslan av att något drar undan mattan för lyckan för de två ger det hela en svärta som både är jobbig men samtidigt vacker.

Synne Vo + Peg Parnevik – Søtt&salt

Sebastian: Sött och salt är helt klart den rätta benämningen på Synne Vo och Peg Parneviks singeln Søtt&salt. Snyggt mixade gitarrer, en väl utförd produktion och spännande dynamik skapar den perfekta poplåten att dansa loss till innan julmusiken gör sitt intåg. 

TUVA – Under isen

Johan: Sjukt läcker och pulserande pop som blev en hit för mig från första lyssningen. TUVA tar oss med ut i natten och sjunger om att övertänka och de där oklara relationerna där man inte riktigt vet var man har den andre. Men som sagt så är det sjukt läckert, både i produktion och i text, samt med det en spännande andra del från sångerskans kommande EP.

Cloudy June – Girls like you 

Sebastian: Namnet Cloudy June är ganska okänt för mig ska ärligt erkännas. Det var när artisten samarbetade med SVEA på Breakfast Club som jag först fick upp ögonen. Därefter har jag lyssnat flitigt och funnit några riktiga guldkorn i musikkatalogen. När artisten nu släpper debutalbumet Crazy Woman står det kristallklart att fokussingeln Girls like you kommer att bli en omedelbar hit.

Shawn Mendes – Heart of gold

Johan: Det känns som Shawn Mendes verkligen öppnar upp sig helt på kommande albumet Shawn. Senaste singeln Heart of gold är inget undantag när den kanadensiska artisten sjunger om en vän som gått bort. Det är öppet och ärligt samtidigt som killens berättande blir filmiskt och vackert.

joel – 10/10 

Sebastian: Under det senaste året har joel flugit ganska lågt under radarn. Hans fokus har legat på att skapa musik till andra och samtidigt slipa på nya låtar till sig själv. Ingen har väl missat musikerns otroliga arbete på Bättre nu (The Wedding). Så med den mängden talang är det inget annat än självklart att joel nu följer upp 2022 års EP Where the Tragic Happens med 10/10. En låt där artisten visar en ny nivå av ärlighet och sjunger så hårstråna reser sig. Med skickligt formulerad text beskriver han efterskalvet av en relation. Men istället för att fastna i det dystra får vi en ljus berättelse som nyanserar alla toppar och dalar i ett förhållande och slår fast att joel skulle göra allt om igen om chansen gavs. 

Mimi Webb – One eye open

Johan: Jävlar vilket refräng! Det är liksom denna typ av stora poprefränger som ger mig gåshud. När Mimi Webb sjunger om att sätta sig själv och sin egna lycka i första rummet är det bara att nicka och hålla med.

Om du uppskattar att läsa om ny musik i bloggen, får du gärna stötta arbetet med Popmuzik som Patreon. Det hjälper en oberoende musikblogg otroligt mycket om du har möjlighet att bidra som Popmuzik Liker med 12 kr i månaden eller som Popmuzik Lover med 32 kr. Det gör det möjligt att driva bloggen vidare som en bred och nyfiken musikblogg där du dagligen kan få nya musiktips varvat med intervjuer och recensioner, samt att det faktiskt hjälper artister om de har en plattform som de kan nå ut med sin musik på. Tack för ditt stöd. 

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik