Ja men då var det dags för bloggen att lista några av popfavoriterna från veckan. Perfekt sätt för sig att få en sammanfattning av några av de bättre släppen som kanske borde hamna i din spellista.

Molly Sandén + Victor Leksell – Lost and found

Sebastian: Tänka sig att höstens ballad kommer redan i september! Med fingret upp i luften känner dessa två popstjärnor exakt vart vinden blåser och bjuder på en musikalisk resa som ger gåshud. Med sitt råa piano och träffande text är Lost and found en kandidat till årets bästa svenska låt 2024. 

Klara Gunnarsson – Heavy clouds

Johan: Jag blev helt lycklig av stiga in i Klara Gunnarssons luftiga och drömliknande pop. Det är härligt svävande med psykedeliska inslag och snygga melodier. Verkligen en låt som gör de där tunga molnen lätta och fluffiga.

Omar Rudberg – Sabotage

Sebastian: När jag lyssnar på Sabotage kan jag inte sluta tänka på vilken internationell klass Omar levererar med denna singel. Verserna är snyggt producerade med prat-sång som känns engagerande och refränger som exploderar ut i eufori. Med rätt typ av PR på denna låt känns det som att Omar kommer att katapultera till superstjärna på nolltid. 

Emma-Lee Andersson – Patetisk

Johan: Lysande självdestruktiv pop. Det är som en euforiskt tromb som plöjer in i spellistan och bara får en att vilja dansa till när Emma-Lee listar alla dåliga saker med en själv och det är som ett skrattande långfinger till en själv. Men sjukt underhållande och en lysande poplåt som alla borde ha i sina spellistor.

Natalie Reigo – Instant Delights

Sebastian: I ett samhälle där allt ska hända helst igår står Natalie Reigo stadigt och menar på att vi måste vara mer uthålliga i allt från kärlek till karriär. Till en glimrande pop-produktion med klistrig refräng bjuder hon på en fartfylld resa och sammanför meningsfull text med stark produktion. En perfekt kombination i min värld och helt klart ett av veckans bättre släpp. 

Ida Redig – Från Ystad till Haparanda

Johan: Med luftig och drömmande sång till att snyggt arrangemang som sakta men säkert byggs upp från ömsint ballad till pampig pop. Syntharna doftar lite Enya och jag älskar hela konceptet med låten att måttas mitt i Sverige när de två är så långt från varandra. Så jag antar att det bli en mysig helg i Sveg. Vi andra får en mysig musikupplevelse från det som kan bli ett lovande album från Ida Redig.

Hej och tack för att du läser Popmuzik.
Om du kan och har möjligt, får du gärna stötta arbetet med bloggen som Patreon. Då bloggen inte har någon reklam eller rika finansiärer i ryggen är det just bloggens Patreons som gör att sidan kan fortsätta finnas som en av de sista musikbloggar vi har i Sverige. Om du älskar att upptäcka ny musik, läsa intervjuer med allt från indieartister på väg upp eller de större namnen inom svensk popmusik, så får du gärna bidra med 12 kronor som Popmuzik Liker, eller 32 kr som Popmuzik Lover.
Ditt bidrag gör verkligen skillnad, så tänk gärna inte att någon annan säkert stöttar, för då kommer ingen att göra det. Utan kan du, får du gärna klicka dig till Patreon redan när du läst detta och hjälpa bloggen leva vidare. Tack så mycket.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011