Sveriges största och mest egensinniga popartist slutar aldrig överraska! Miss Li är mer personlig än någonsin när hon släpper singeln Småstadsdrömmar.

Här beskriver Li sin uppväxt med musik och alla motgångar som hon idag vänt till framgångar. Artisten samplar Carolas Främling som snyggt vävs in i den självbiografiska texten och måste ju bara älska att slutet är lika storartat som i originalet. Melodin är omedelbar och hit-doftande precis som man önskar av den här typen av tuggummipop. Kanske rent av den bästa poplåten från artisten kommande platta som kommer ge precis den typen av inblickar i uppväxten som Småstadsdörrmar gör.

Om du uppskattar det vi gör och gillar att läsa om ny musik, får du gärna stötta arbetet med Popmuzik som Patreon. Du kan antingen bli Popmuzik Liker för endast 12 kr i månaden, eller Popmuzik Lover för 32 kr. Ditt bidrag gör det möjligt att driva bloggen vidare som en bred musikblogg där du dagligen kan upptäcka ny musik. Tack för ditt stöd och att du besöker bloggen.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011