Coca-Cola Company samarbetar med Internationella Olympiska Kommittén (IOC) och om det är något denna bruna dryck har så är det stålar. Därför har hitmakaren Ryan Tedder anlitats för att ta fram en somrig hit. Resultatet är Hello World – en varm, funkig glad eufori-resa framförd av Gwen Stefani och Anderson .Paak.

Låten kommer såklart spelas flitigt i OS i Paris och kommer med all säkerhet göra precis vad den är designad för – sprida gemenskap och glädje. Såhär säger Tedder om uppdraget att skriva en låt till de anrika spelen.

”Det är inte varje dag som du får möjligheten att skriva en låt för att fira de olympiska spelen, och jag är tacksam över att få vara en del av ett så otroligt samarbete. OS är ett viktigt sätt för oss alla att samlas och fira varandra globalt, och vi skrev den här låten med det i åtanke. Jag växte upp med att se alla olympiska spelen sedan barnsben så det här är en livslång dröm – jag hoppas att den här låten inspirerar och lyfter.”

Om du vill ha extra bra koll på alla inlägg i bloggen kan du följa sidan via din RSS-läsare. Ett extra smidigt sätt att följa olika bloggar och sidor på, så du får allas flöde på ett och samma ställe.

Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011