AramEmanuel är tillbaka med ny musik i form av singeln Le med mig. Samtidigt meddelar duon att de även jobbar mot en hel EP, där singeln då blir första smakprovet medan de andra låtarna släpps med en månads mellanrum från och med nu. Mycket att se fram emot med andra ord.

Le med mig är skönt medryckande med en varm och soulig house-produktion med djupa beats och basgång som även kryddats med blås. Över det hela får vi mjuk falsettsång. Det blir till en perfekt låt för dansgolven eller sommarfesten, det vill jag lova.

Le med mig handlar om brustna hjärtan och relationer som tagit slut. Men också viljan till försoning, efter allt vi gått igenom ”kan du bara le med mig?” Fint budskap och som sagt en riktigt skön låt, som du upplever i bloggen.

Ha stenkoll på bloggen genom att spara ner en genväg till sidan på din mobils hemskärm. På det viset påminns du att regelbundet besöka Popmuzik, då sidan uppdateras dagligen med nya inlägg. Klicka på delningsknappen i din mobils webbläsare och välj ”Lägg till på hemskärmen”. Klart!

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011