Allas charmiga Frans är tillbaka med sommar-låten My Favourite Waste of Time. Här får vi en lite EDM-inspirerad lounge-låt som passar perfekt för dagarna vid vattnet eller när man avnjuter något kallt i skuggan. Låten markerar den första efter förra årets album-debut Present och är kanske aningen annorlunda till sitt sound än tidigare. På något sätt andas det kontinentalt och möjligt att siktet är inställt på Frankrike där Frans såg stora framgångar med Melodifestival-låten If I Were Sorry. 

Popmuzik Favoriter

Oavsett är det skönt att lyssna till och rösten är lika raspigt behaglig som vanligt med en top-line bestående av prat-sång. Varför ändra ett vinnande koncept liksom. Ni hör hur Frans vill slösa alla sin fritid på ena viss person i nya sommar-singel My Favourite Waste of Time här i bloggen. 

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Följ på Patreon
Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 45 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik